134

سرمقاله

(یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹) ۰۸:۰۰

مهر جهش تولید بر طرح های صنعت پتروشیمی

در اسناد بالادستی و برنامه‌های توسعه‌ای کشور مهم‌ترین هدف تعیین‌شده برای صنعت پتروشیمی کشورمان در افق ۱۴۰۴ دستیابی به مقام اول منطقه در صنعت پتروشیمی است.

در این راستا استراتژی صنعت پتروشیمی، رسیدن به توسعه هوشمند به عنوان راهبرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی هدف‌گذاری شده است و در این مسیر افزایش ظرفیت تولید، افزایش کیفیت و ارزش محصولات، پرهیز از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات جهت رسیدن به افق 1404 مورد توجه قرار دارد.

بهمین منظور شرکت ملی صنایع پتروشیمی در راستای تحقق راهبرد هوشمند سازی توسعه صنعت پتروشیمی کشور تا افق 1404 ، از ابتدای سال 1399 طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی را تعریف کرد.

در واقع برای رسیدن به سند چشم انداز 1404،  استراتژی اجرای طرح های پیشران در صنعت پتروشیمی با هدف رفع نیازهای داخل کشور و ایجاد توازن و تنوع در سبد محصولات در جهت تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین مبنای کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گرفت .

براساس احکام برنامه ششم، توسعه صادرات غیرنفتی کشور باید با رشد متوسط سالیانه ۲۱.۷ درصد از درآمدزایی ۴۶.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶، به حدود ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ برسد.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده دولت در راستای درآمدزایی ۳۷ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ایفای نقش حاکمیتی خود در توسعه این صنعت ارزش آفرین همت گذاشته است تا با بهره برداری از طرح  های صنعت پتروشیمی،  تولید صنعت پتروشیمی ایران را تا 1404به 130 میلیون تن در سال برساند که برای تحقق این مهم لازم است سرمایه‌گذاری های جدید در صنعت پتروشیمی کشور انجام شود تا صنعت را راهی جهش سوم توسعه نماییم .

اولین مجتمع  از سبد طرح های جهش دوم صنعت، شرکت پتروشیمی میاندوآب با ظرفیت 140 هزار تن در سال تولید پلی اتیلن بود که طی روزهای گذشته به بهره‌برداری رسید تا سرآغاز جشنواره افتتاح‌هایی باشد که سهم کشورمان از تولید محصولات پتروشیمی در منطقه خاورمیانه  به ۴۱ درصد برسد.

پس از اجرای کلیه طرح های جهش دوم و سوم با یک پله صعود می توانیم به جایگاه اول منطقه در تولید محصولات پتروشیمی دست پیدا کنیم.

 

ایوب بنوی - مدیر مسئول نشریه الکترونیکی

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی