148

توسعه ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی با جذب سرمایه‌گذاری

توسعه ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی با جذب سرمایه‌گذاری
(پنج شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰) ۰۸:۰۰

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: صنعت پتروشیمی ایران با امتیازهایی که در اختیار دارد، می‌تواند با سرمایه گذاری‌های جدید داخلی و خارجی سهم بیشتری از بازارهای بین‌المللی داشته باشد.

 

 

 سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، ضرورتی انکارناپذیر برای هموارساختن مسیر رشد این صنعت ارزش‌آفرین محسوب می‌شود. قابلیت‌های صنعت پتروشیمی در ایران به طور عام و بازارهای متنوع محصولات پتروشیمی تولیدی ایران به طور خاص، فرصت مساعدی فراهم می‌کند تا حتی در شرایط تحریم نیز نقش مهم خود را در کسب درآمدهای ارزی ایفا کند.

 این بخشی از گفتگوی احمد صادقی، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با پیام پتروشیمی است که در زیر می‌خوانید:

 

به نظر شما جهش تولید و همچنین جلوگیری از خام‌فروشی در صنعت پتروشیمی چگونه اتفاق خواهد افتاد؟

 

راهبرد نظام کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در تمام بخش های صنعت نفت ایران است و برای جلوگیری از خام‌فروشی باید صنایع پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش مورد توجه قرار گیرند و در این مسیر صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌ها بایدبا هدف تولید محصولات نهایی توسعه یابد.

باید بر این نکته تاکید کرد که اصنعت ارزش آفرین پتروشیمی رتبه نخست تامین منابع ارزی کشور را به خود اختصاص داده است، بنابراین نقش این صنعت در توسعه کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید با همکاری و تعامل میان مجلس ، دولت و بخش خصوصی برخی موانع موجود درمسیر توسعه را برطرف کرد.

 

توسعه و جهش‌های انجام شده در صنعت پتروشیمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

صنعت پتروشیمی توسعه و جهش دوم خود را طی می‌کند، البته توسعه این صنعت هیچ وقت متوقف نشد و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده به سمت جهش سوم نیز در حرکت است. همچنین صنعت پتروشیمی با توجه به توامندی شرکت ها و سازندگان ایرانی باید بیش از گذشته از امکانات و توان داخلی استفاده کند، زیرا این مهم ظرفیت تولید در این صنعت را افزایش خواهد داد.

 

البته معتقدم فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در ایران وجود دارد که در این بین، سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی به دلیل جلوگیری از خام فروشی از توجه ویژه‌ای برخوردار است.

 

جذب سرمایه و سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی تا چه حد برای این صنعت لازم و ضروری است؟

 

جذب سرمایه، راهکاری برای سرعت بخشیدن به مسیر حرکت صنعت پتروشیمی است که با توجه به نقش آفرینی بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی، جذب سرمایه در این صنعت می تواند با سهولت بیشتری صورت گیرد. هرچند فراهم ساختن زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه گذاران، اهمیتی فراوان دارد.

 

پتروشیمی از ارکان مهم اقتصاد و صنعت کشور بوده و با توجه به برخورداری کشور ایران از امتیاز منابع ارزان، نیروی انسانی متخصص و موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر، سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، یک فرصت جذاب، مطمئن و رو به رشد برای سرمایه گذار اعم از دولتی و خصوصی است.

 

وضعیت فعلی صنعت پتروشیمی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

وضع فعلی صنایع پتروشیمی کشور مطلوب است، اما با هدف گذاری‌های انجام شده فاصله داریم، نباید بازار محصولات پتروشیمی را به منطقه محدود بدانیم، زیرا صنعت پتروشیمی ما با امتیازهایی که در اختیار دارد، می‌تواند سهم بیشتری از بازارهای جهانی داشته باشد، همچنین این ظرفیت در بخش خصوصی وجود دارد که حضور پررنگ‌تری در بخش سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌های پتروشیمی داشته باشد.

 

سخن پایانی شما در خصوص صنعت پتروشیمی و راهکارهای موثر برای توسعه هرچه بیشتر آن چیست؟

 

دیدگاه من این است که صنعت پتروشیمی می‌تواند به عنوان صنعتی پیشرو جلوی خام فروشی را گرفته و با تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پایین‌دستی، زمینه را برای ارزآوری بیشتر و همچنین اشتغال زایی در نقاط مختلف کشورفراهم کند.

در شرایط فعلی بیش از گذشته باید به صنعت پتروشیمی توجه داشت، ضروری است برای عقب نماندن در بازارهای جهانی، توسعه صنایع پتروشیمی را با سرعت بیشتری دنبال کنیم.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی