152

سرمقاله

سرمقاله
(جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰) ۰۸:۰۰

سپاس خدای راست ، تا بار دیگر شاهد همت پر آوازه ایرانیان در صنعت نمایشگاهی در حوزه پتروشیمی و پایین دست " ایران پلاست" ، یعنی نمایشگاهی در خور توجه در سطح جهانی باشیم .

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور صنعتگران ایرانی و خارجی با تاکید بر نقش کلیدی صنایع تبدیلی و پلیمری، فرصت دوباره ای را با هدف ایجاد و توسعه بازار محصولات پلیمری و با توجه به شرایط خاص این دوران و در تقارن با روزهای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فراهم آورده تا بار دیگر همچون دوره های قبل شاهد رونق صنایع پایین دست و همبستگی و مشارکت صنایع کشورمان باشیم. تردیدی نیست که برگزاری این نمایشگاه با آخرین توانمندی‌ها و قابلیت‌های علمی، فنی و بازرگانی صنعت پتروشیمی می‌تواند فرصت اقتصادی متعددی را خلق و فعالان این صنعت را بیش از گذشته با نیاز صنعت پتروشیمی جهان آشنا کند.

بدنبال شکل گیری انقلاب صنعت پتروشیمی در سال 1376، تحولاتی سریع در بخش های پایین دست کشورمان رخ داد به گونه ای که تا امروز به مرحله ای رسیدیم که جهت حضور در مجامع بین المللی با کیفیت محصولات بالا و رسیدن به نو آوری که می تواند در فرایند رقابت پذیری در سطح بین المللی قرار گیرد ، نقش پر رنگ تر ی را در توسعه صنایع بالا دست داشته باشیم.

علی رغم محدودیت‌های چند سال اخیر در رابطه با مسائل بین المللی، صنعتگران عزیز تلاش کردند تا نیاز کشور به محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت را مرتفع نمایند و اینک می‌توانیم با افتخار شاهد رونق بیشتر، استقلال در تولید و شکوفایی بیش از پیش این صنعت گرانبار باشیم.

توسعه صنعت پتروشیمی علاوه بر تامین نیاز داخل با تنوع بخشی به سبد صادرات کشور گامی در جهت دوری از صادرات تک محصولی است و با توجه به ظرفیت عظیم کشور در توسعه این صنعت، رسیدن به جایگاهی در خور در سطح بین­المللی از اهداف راهبردی صنعت نفت بشمار می رود.

 بخش صنایع پتروشیمی و زیرمجموعه آن به عنوان یکی از قلمروهای بخش تولید داخلی انواع مواد شیمیایی، توان این را یافته است تا با تولید انواع خوراک مورد نیاز صنایع پایین دست، محصول نهایی را پس از تامین بازار داخل ، به سمت وسوی بازارهای صادراتی سوق دهد. رشد فزاینده ای که با راه اندازی پروژه های جدید پتروشیمی به لحاظ حجم و تنوع محصولات این صنایع حاصل می شود، بستر مناسبی را برای توسعه صنایع پایین دستی به عنوان مصرف کنندگان محصولات پتروشیمی و تکمیل کننده زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی فراهم می آورد.

 تردیدی نیست  با بازاریابی گسترده انجام شده به منظور حضور شرکت های تراز اول و معتبر پتروشیمی، ماشین ساز و صنایع تکمیلی پتروشیمی جهان در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست قصد آن را کرده ایم تا در توسعه فعالیت بخش خصوصی در حوزه پایین دستی و مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی و ایجاد تعامل و ارتباط بهتر صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالاتر و اشتغال، زمینه بهتری را برای رقابت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی که از اهم واجبات می باشد، فراهم نماییم و جریان تحقق اقتصاد مقاومتی را تقویت کنیم.

امید من و همکارانم اینست که بتوانیم در آستانه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی محفلی صمیمی و دلنشین برای صنعت پژوهان و بلند همتان کار و تولید در عرصه صنایع آراسته داریم تا نشانه همبستگی خانواده بزرگ صنعت و نیز مایه خرسندی و پشتوانه ای بس سترگ برای دست اندرکاران ، به منظور استمرار این مسیر و سربلندی تمامی تلاشگران خدوم این عرصه می باشد.

  مدیر مسئول نشریه الکترونیکی پیام پتروشیمی 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی