با توجه به ذخایر منابع نفتی و گازی در کشور

شاهمیرزایی خبر داد: تامین و تضمین خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی تا دهه های آینده

شاهمیرزایی خبر داد: تامین و تضمین خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی تا دهه های آینده
(شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱) ۰۹:۴۹

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دیدار با هیات تجاری کشور بلاروس، گفت: با توجه به ذخایر نفت و گاز در کشور، می توان خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی ایران را تا دهه های آینده تضمین و تامین کرد که این امر ضمانتی برای حضور سرمایه گذاران در طرح های توسعه ای است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دیدار با دیمیتری کلتسوف سفیر کشور بلاروس و ولادیمیر سیزوف معاون کنسرن دولتی " بل نفت خیم"، اظهارکرد: صنعت پتروشیمی ایران با توجه به وجود زیر ساخت های مطلوب آمادگی کامل دارد تا در زمینه تامین محصولات پتروشیمی، مواد اولیه،کاتالیست، دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی مورد نیاز بلاروس با این کشور همکاری کند.

وی با بیان این که ظرفیت تولید سالانه صنعت پتروشیمی ایران 90 میلیون تن و 500 گرید انواع محصولات پلیمری و شیمیایی است، گفت: حجم صادرات صنعت پتروشیمی ایران در سال گذشته در حدود 25 میلیون تن بوده است.

به گفته مرتضی شاهمیرزایی پیش بینی می شود ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا 10 سال آینده به 200 میلیون تن در انواع زنجیره های ارزش و تکمیلی افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مثبت ارزیابی کردن ظرفیت های مشترک همکاری با کشور بلاروس ادامه داد: زمینه های مختلفی برای همکاری ها به ویژه در صنعت پتروشیمی وجود دارد و باید همزمان با تداوم رایزنی ها، برای تقویت روابط دو جانبه تلاش کرد.

وی تصریح کرد: با تشکیل کمیته های تخصصی میان کنسرن دولتی " بل نفت خیم" بلاروس و شرکت ملی صنایع پتروشیمی می توان در بخش های مختلف زمینه های همکاری مشترکی را نهایی کرد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهارکرد: با توجه به برآورد ذخایر نفت و گاز طبیعی موجود در کشور، می توان خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی ایران را تا دهه های آینده تضمین و تامین می کرد که این امر ضمانتی برای حضور سرمایه گذاران در طرح های توسعه ای است.

شاهمیرزایی افزود: هاب های جدید پتروشیمی در مناطق چابهار، فازدوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، منطقه انرژی بر پارسیان و همچنین منطقه جاسک که پتروپالایشگاه ها در آن منطقه توسعه خواهند یافت می توانند میزبان سرمایه گذاران باشند.

فصل جدید همکاری های ایران و بلاروس


ولادیمیر سیزوف معاون کنسرن دولتی " بل نفت خیم" بلاروس نیز در این دیدار به زمینه های مختلف برای همکاری های آتی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: برای همکاری های مشترک محدودیتی وجود ندارد و شرکت های عضو این کنسرسیوم می توانند نیازهای خود را با محوریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طریق شرکت های ایرانی تامین کنند.

وی افزود: 8 شرکت عضو این کنسرسیوم آمادگی دارند تا با نهایی کردن مذاکرات خود در کوتاه ترین زمان ممکن، فصل جدیدی از روابط میان دوکشور و بطور مشخص صنعت پتروشیمی را آغاز کنند.ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی