سرمقاله

از آنجائیکه صنعت پتروشیمی منبع تبلیغی نداشته نشریه حاضر اولین قدم در سال 1368؛ در راه شناختن این صنعت و پروژه های دردست اجرا و آتی آن توانست هم بصورت یک رسانه تبلیغی هم بعنوان یک منبع علمی و فنی در اختیار کارکنان صنعت و سایر متخصصین قرار گیرد.

در این راستا دست اندرکاران برای هر چه پربار شدن این نشریه که صرفا به نیت معرفی صنعت باشد از واحدهای گوناگون یا اشخاص متخصص در قالب مصاحبه که تعدادشان هم کم نیست استفاده نمودند. در این وادی بودند کسانی که بصورت گروهی یا فردی اطلاعاتی را در قالب مجموعه هایی گردآوری نمودند که یا در واحدها و ادارات بصورت اسنادی باقی ماند و یا در بایگانی شخصی افراد از دسترس دیگران بدور مانده است.

این اطلاعات با هماهنگی روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و از طریق همین نشریه مورد استفاده تعداد کثیری از علاقه مندان قرار گرفت .

به تایید آقای مهندس رهگذر مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشریه پیام پتروشیمی طوری گردآوری شد که مورد استفاده همه قرار بگیرد حتی در خارج از محدوده پتروشیمی ؛ دیگر نشریات از آن بعنوان مرجع استفاده کنند و این خود پایگاه موفقی باشد برای شناساندن این صنعت که واقعاً با استمرار تدوین این نشریه از سال 1368 تاکنون بسیار موفق بوده است .

همانطور که قبلا گفته شد هدف تیم تحریریه این نشریه وزین شناساندن صنعت پتروشیمی در ایران و جهان می باشد. پتروشیمی ها اثرات مهمی در بازارهای بین المللی بجا می گذارند، قدر مسلم اینکه مهمترین اثر در سطح جهانی همانا توسعه و رشد سرمایه گذاران داخلی و خارجی در صنایع پتروشیمی کشور عزیزمان؛ ایجاد ارزش افزوده بالا در صنایع پایین دستی و صادرات محصولات نهایی ، همچنین حضور اهمیت این صنعت در برنامه های توسعه ای کشور نشان از اهمیت شناخت این صنعت در جمع متخصصان و خانواده صنعتی است .

با توجه به نقش روابط عمومی هر سازمان، این اداره تمام تلاش خود را از همان سال های ابتدای تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جهت اهمیت این صنعت و شناساندن آن در عموم مردم بکار برده است تا اینکه امروز پس از بیش از نیم قرن از صنعت معظم پتروشیمی توانسته است با بیش از 30 سال تلاش بی وقفه از طریق این نشریه سندی ماندگار از مصاحبه های پیشکسوتان و تلاشگران پتروشیمی ها و اقدامات ماندگار متخصصان را به ثبت برساند و همچنین در عمل قیاس با جهان نیز برآید .

در واقع این نشریه وزین و ارزشمند می توان بعنوان مرجع ثبت دانش تخصصی و سخنان ماندگار بزرگان این صنعت یاد کرد.

در دنیای حاضر نشریات تخصصی و ثبت تجربیات و انتقال دانش پیشینیان؛  جایگاه خاصی را بدلیل نقش مهمی که در زندگی صنعتگران بعهده دارد از آن خود ساخته است. صنایعی که این هنر در آنها رشد و توسعه یافته ، متوجه این واقعیت شده اند که نشریات در صنایع نقش مهمی را در انتقال دانش و مدیرت آنها بعهده گرفته است .

با عنایت به اینکه یکی از اهداف شرکت ملی صنایع پتروشیمی ساماندهی فعالیت های شرکت ها و مجتمع های پتروشیمی بعنوان یک سازمان رگولاتور است . نشریه پیام پتروشیمی طی سه دهه اخیر با تغییرات مهمی همراه بوده است و در طول دهه 90 تا کنون نشریه بصورت الکترونیکی با عنایت به دستور وزیر محترم وقت انتشار و ترویج گردید . اما بدنبال تحولات صورت گرفته تقریبا از همان سال ها تغییر محسوسی در مطالب تخصصی پیام پتروشیمی با توجه به نیاز ذینفعان صورت گرفت .

در واقع شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ایجاد نقش رگولاتوری با اهمیت دادن به سلامت در رقابت، شفافیت در عملکرد، انصاف در خدمات، عدالت در سرویس دهی، اخلاق محوری و صراحت و نوآوری در صنعت پتروشیمی با  متصور شدن جایگاه سیاستگذاری و نظارت حاکمیت کلی و  فاصله گرفتن از امور تصدی گری بدنبال ایجاد فضای سالم و عدالت در صنعت پتروشیمی است.

 درهمین راستا ما در تلاشیم با ارائه فعالیت های ارزنده بزرگان صنعت پتروشیمی و مدیریت دانش برای نسل های آتی این صنعت با رعایت اخلاق مداری و ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود نسبت به تهیه نشریه وزین پیام پتروشیمی تمام تلاش خود را به منصه ظهور بگذاریم تا باشد یادگاری برای آیندگان این صنعت و مردمان عزیزمان .

 

فهیمه عبدی

دبیر تحریریه پیام پتروشیمی

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی