146

زنجیره عرضه پتروشیمی در ایالات متحده آمریکا و راهکارهای پشتیبانی

زنجیره عرضه پتروشیمی در ایالات متحده آمریکا و راهکارهای پشتیبانی
(جمعه ۱۵ اَمرداد ۱۴۰۰) ۰۸:۰۰

مروری بر زنجیره ارزش در ایالات متحده آمریکا

 رایان سیتون، پیمانکار خط آهن در تگزاس، او می‌گوید اگر تگزاس یک کشور بود و مردم تگزاس دوست داشتند که آن را به عنوان یک کشور در نظر بگیرند این کشور سومین تولید کننده بزرگ انرژی در دنیا بعد از عربستان سعودی و روسیه بود.

سیتون  این جمله را در سخنرانی خود در کنفرانس تازه های زنجیره عرضه پتروشیمی در هوستون مطرح کرد. تولید نفت خام در ایالات متحده آمریکا و در نتیجه آن تولید محصولات پتروشیمی در طول ۱۰ سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، این امر به دلیل کشف حوزه‌های نفتی جدیدی است که از طریق حفاری افقی و تجزیه هیدرولیکی کشف شده اند.

 کل تولید نفت ایالات متحده آمریکا با بالاترین سرعت در طول ۹۸ سال گذشته افزایش یافته است و مشکلات و تنگناهای مربوط به لوله گذاری که همه کارشناسان در مورد آن اخطار داده بودند، خیلی زودتر از پیش بینی ها و در پایان سال ۲۰۱۹ حل شد.

 بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اگر نرخ کنونی افزایش تولید نفت در تگزاس ادامه پیدا کند این ایالت به زودی ایران و عراق را پشت سر خواهد گذاشت و احتمالاً راهی را برای ایالات متحده آمریکا ایجاد می‌کند تا تبدیل به اولین تولید کننده نفت در جهان شود.

 اخیراً در ایالات متحده آمریکا تولید نفت خام به حدود ۱۱.۳ دهم میلیون بشکه در روز رسید، البته این رخداد در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ رخداد و اتفاقات پس از آن به قدری بر روی سرعت رشد تولید نفت در این کشور تاثیر گذاشت.

 البته لازم به ذکر است که این برای اولین بار بود که تولید ماهانه نفت خام بسته ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید، این رقم بسیار بالاتر از رقم پیش‌بینی شده توسط وزارت انرژی روسیه بود که برای ماه آگوست میزان تولید ۱۱.۲ دهم میلیون بشکه در روز را پیش بینی کرده بود و همین باعث شد که ایالات متحده آمریکا در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ تبدیل به بزرگترین تولیدکننده نفت خام در دنیا شود‌.

 درمیان ایالت های این کشور تگزاس بیشترین میزان تولید نفت را با سهم ۴.۶ دهم میلیون بشکه در روز به خود اختصاص داده است. حوزه نفتی پرمیان نیز حدود ۶۳ درصد از کل نفت خام تگزاس را تولید میکند. آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داده است که بین ماه‌های ژانویه تا آگوست سال ۲۰۱۸ میزان تولید نفت خام در ایالات تگزاس به اندازه ۶۸۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

 در حالی که اقتصاد همواره با چرخه‌های رکود و رونق مواجه است و فناوری و صنایع مختلف با سرعتی بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت تغییر می کنند، چیزی که هیچگاه در جهان تغییر نمی کند نیاز جهان به انرژی است.

 سیتون در بخشی از سخنرانی خود می گوید: " همچنانی که جمعیت جهان افزایش می یابد، ارتش جهان برای کالاهای اساسی مانند انرژی، آب و انواع کالاها هیچگاه کاهش نمی یابد، این تقاضا فقط افزایش می یابد. از نفت گرفته تا گازطبیعی تام و محصولات شیمیایی مانند pvc تا چوب تقاضا برای همه آنها افزایش خواهد یافت. همچنانی که تقاضا برای این کالاها در طول ۵۰ سال گذشته به جز دو سال همواره در حال افزایش بوده است."

 غلبه بر موانع زنجیره عرضه

 میزان رشد تولید نفت در حوزه نفتی پر میان از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون خیلی بیشتر از انتظارات آژانس بین‌المللی انرژی بوده است، پیشتر این آژانس فرزندش بر این بود که محدودیت های موجود بر سر راه عرضه لوله های نفتی در مناطق قرنطینه شده رشد تولید را کاهش خواهد داد.

 اگر چه کارایی های موجود در این صنعت در زمینه بهره برداری از لوله های موجود و نیز افزایش حمل و نقل جاده‌ای و حمل و نقل ریلی در منطقه پر میان باعث شد که تولید نفت خام در این منطقه خیلی بیشتر از نرخ‌های پیش‌بینی شده افزایش یابد. تاجران از ماشین های ریلی و همچنین از کامیونهای جاده‌ای برای حمل بشکه های نفتی به خارج از منطقه استفاده کردند.

 در همان زمان شرکت های تولید کننده لوله های نفتی ظرفیت این لوله ها را افزایش دادند به همین دلیل رشد تولید نفت محقق شد. ضمن اینکه پروژه های لوله گذاری نفتی در این منطقه خیلی زودتر از پیش بینی ها به نتیجه رسید.

 عوامل کنترل کننده این جریان را می‌توان در چهار دسته گروه بندی کرد: پلیمرها، سوسپانسیون ذرات جامد، افزودنی های بیولوژیکی و و تمیز کننده های سطوح.

 این عوامل عموما از مولکولهای پلیمرهای سنگین تولید شده‌اند. پلیمرها به کاهش نشتی نفت و کاهش اختلالات در خطوط نفتی کمک می کنند. این امر به نوبه خود باعث می شود که نفت با فشار کمتر و با صرفه جویی در مصرف انرژی و پول انتقال یابد.

 زمانی که نفت بیشتری در لایه های نفتی جاری می شود مانع بعدی ظرفیت صادراتی است، زیرا بخش عمده‌ای از افزایش تولید باید به کشورهای دیگر صادر شود. به دلیل اینکه اکثر پایانه های صادراتی ظرفیتشان تکمیل است بشکه های تولید شده در تگزاس غربی ممکن است که در بنادر کورپوس کریستی و هوستون ذخیره شوند.

 افزایش تولید

  بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی میزان تولید نفت تگزاس از یک میلیون بشکه در روز به حدود چهار و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است. در حال حاضر در حدود ۶ میلیون بشکه نفت خام در روز در تگزاس پالایش می شود. بندر کورپوس کریستی در حدود یک میلیون بشکه نفت در روز صادر می کند که خیلی بیشتر از مجموع صادرات نفت از همه بنادر این کشور است.

 

پایین دستی

نمودار ۱- تولید نفت خام در ایالت تگزاس

 

 سیتون در بخش دیگری از سخنرانی خود اظهار می دارد: " وقتی بحث تولید نفت و گاز پیش می‌آید تگزاس نقش بسیار مهمی را به خود اختصاص می‌دهد. مسئله اصلی که کشور ما در حال حاضر با آن مواجه است مسئله زنجیره ارزش است، یعنی از تولید محصول تا رساندن آن به بازارهای داخلی و جهانی."

 در حال حاضر حوزه نفتی پرنیان بزرگترین حوزه نفتی قابل استحصال در جهان است.

 سیتون ادامه می دهد، ما این موضوع را می‌دانیم و ما باید به این مسئله فکر کنید که چگونه نفت تولیدی را به بازار برسانیم. این محصول در سرتاسر جهان مورد نیاز است.

 انرژی تولید شده در ایالات متحده آمریکا در کشورهایی مانند چین مورد نیاز است، کشوری که بیشترین تعداد پالایشگاه ها را در حال در جهان ساخته است و حتماً تمایل خواهد داشت که از نفت شیرین و سبک آمریکا برای پالایشگاه‌های خود استفاده کند. ضمن اینکه کشورهایی مانند مکزیک نیست باید در ۱۰ سال آینده میزان تولید برق خود را دو برابر کند، تولید برقی که بیش از همه وابسته به گاز طبیعی وارد شده از ایالات متحده آمریکاست.

 کامیون ها، راه آهن، کشتی ها، و کشتی‌های نفتی هر یک نقش مهمی را در بازار نفت ایفا می‌کنند. وقتی ما در مورد زنجیره ارزش در حال حاضر صحبت می کنیم در واقع با یک مانع و یک فرصت بسیار بزرگ تر از آنچه که همیشه با آن مواجه بوده ایم، صحبت می‌کنیم.

 تقاضا برای گاز طبیعی در سرتاسر جهان بسیار بیشتر از مجموع همه تقاضا ها برای انواع سوخت های دیگر است. مسئله زنجیره ای ارز تنها در مورد این که چگونه محصولات تولید شده را به مشتریان جهانی برسانیم بحث نمی کند، بلکه بهترین روشها برای رساندن آن به تولید کنندگان ایالات متحده آمریکا به منظور تولید محصولات نهایی را مورد توجه قرار می‌دهد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی