پیش‌آغشته کربن اپوکسی به همت پژوهشگران ایرانی تولید صنعتی شد

پیش‌آغشته کربن اپوکسی به همت پژوهشگران ایرانی تولید صنعتی شد
(یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱) ۱۰:۰۵

پژوهشگران گروه کامپوزیت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران موفق به تولید پیش‌آغشته‌های کربن اپوکسی و شیشه اپوکسی در مقیاس صنعتی برای ساخت قطعات کامپوزیتی حساس شدند.

به گزارش نیپنا؛ پیش‌ آغشته یک محصول حد واسط میان مواد اولیه و کامپوزیت نهایی بوده که تمامی فرآیندهای طراحی، فرمولاسیون، آغشته سازی الیاف، تنظیم محتوای رزین و تثبیت رزین بر روی الیاف در آن صورت پذیرفته و برای ساخت محصول نهایی تنها نیازمند لایه چینی و پخت نهایی است، بنابراین با استفاده از این مواد می توان قطعات کامپوزیت حساس را در محیطی تمیز و با دقت بالا و تکرار پذیری عالی تولید کرد.
پیش آغشته ها برای ساخت کامپوزیت‌ها با کارایی بالا و پیشرفته، استفاده می شود.
محمد حسین بهشتی عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و مجری طرح فناور تولید صنعتی پیش‌آغشته، در این باره گفت: پس از چند سال تحقیق و توسعه و اجرای طرح های کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری امیررضا پولادوند دانشجوی دکتری پژوهشگاه موفق شدیم تا دانش فنی تولید انواع مختلفی از این پیش‌آغشته‌ها را استخراج کرده و دو نوع از آنها را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه کنیم.
وی به تولید موفق صنعتی پیش­ آغشته های اپوکسی به طول حدود 300 متر در عرض یک متر در پایان ماه شهریور 1401 اشاره کرد و یادآور شد: هدف از تولید این محصول کمک به صنایع تولید قطعات کامپوزیتی حساس کشور و بازاریابی و بازار سازی این محصول است.
این محقق همچنین گفت: تولیدکنندگان محصولات کامپوزیتی برای مصارف داخلی و صادراتی به منظور افزایش کیفیت قطعات تولیدی و همچنین سرعت تولید خود می‌توانند از این محصولات استفاده کنند.
بهشتی تاکید کرد: هیچ محدودیتی در زمینه نوع الیاف، درصد رزین و نوع پارچه وجود ندارد و تیم فناور مجری این طرح می‌توانند انواع پیش­ آغشته­ ها را در مقیاس صنعتی تولید و عرضه کنند.
براساس اعلام وزارت علوم، تولید صنعتی پیش ­آغشته­ های فنولی شیشه چند سال قبل توسط گروه کامپوزیت این پژوهشگاه انجام شده بود.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی