مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خبر داد:

هلدینگ خلیج فارس ۹ پارک پایین‌دستی اجرا می‌کند

هلدینگ خلیج فارس ۹ پارک پایین‌دستی اجرا می‌کند
(دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۵:۱۸

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: اجرای ۹ پارک ‌پایین‌دستی به منظور جلوگیری از خام‌فروشی در صنعت پتروشیمی قطعی شده است و در حال اخذ مجوزهای لازم برای این طرح‌ها هستیم.

عبدالعلی علی‌عسگری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، امروز دوشنبه،(11 اردیبهشت‌ماه) در نشست تخصصی «نقشه راه توسعه زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی ایران» در چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به این که پرهیز از خام‌فروشی یک امر قطعی است، اظهار کرد: هم‌‌اکنوم توسعه بالادست صنعت پتروشیمی قابل تقدیر است اما توسعه صنایع پایین‌دستی به اندازه کافی انجام نشده است و متولی ویژه‌ای ندارد.

وی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را شرکت نخست ایران عنوان کرد و افزود: این شرکت پارسال ۹۵ هزار میلیارد تومان سودخالص داد و این رقم امسال از مرز ۱۳۵ هزار میلیارد تومان می‌گذرد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ا‌دامه داد: این شرکت پارسال ۶.۲ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته است و فروش داخلی خوراک ما نیازهای هزاران شرکت داخلی را تأمین می‌کند.

علی‌عسگری با اشاره به اینکه این شرکت ۲۸ پروژه به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را در دست اجرا دارد، گفت: خر‌وج از خام‌فروشی یعنی تکمیل زنجیره ارزش بنایراین در حال افزودن طرح‌های پایین‌دستی به طرح‌های شرکت هستیم و ایجاد پارک‌های پایین‌دستی را در دستورکار قرار داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تصریح کرد: پروژه پالایش گاز هویزه خلیج فازس این شرکت چند روز پیش با حضوررئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید که ظرفیت جمع‌آوری روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت را دارد که تبدیل به ثروتمی‌کند.

وی با بیان اینکه احداث پارک‌های پایین‌دستی را با اولویت حاشیه خلیج فارس آغاز کردیم، اظهار کرد: مکران، جاسک، چابهار، پارسیان،نایبند و گناوه از جمله محل‌های در نظر گرفته شده برای احداث این پارک‌هاست که اجرای ۹ پارک قطعی شده و در حال اخذ مجوزاتلازم برای این طرح‌ها هستیم.

علی‌عسگری با تأکید بر اینکه هلدینگ خلیج فارس از سرمایه‌گذاران علاقمند در این طرح‌ها استقبال می‌کند، گفت: هلدینگ خلیج فارس کار را آغاز و یوتیلیتی را هم آماده می‌کند و فعالان صنعت پتروشیمی به منظور خروج از خام‌فر‌وشی می‌توانند در این طرح‌ها حضورداشته باشند تا گام بلندی برای پرهیز از خام‌فروشی برداشته شود.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی