مدیرعامل شرکت شستا:

صنعت پتروشیمی در اوج تحریم ها به کمک اقتصاد ایران آمد

صنعت پتروشیمی در اوج تحریم ها به کمک اقتصاد ایران آمد
(دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) ۱۵:۳۶

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی( شستا) با اشاره به ارزش آفرین بودن صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران گفت: این صنعت در اوج تحریم ها به کمک اقتصاد ایران آمد و در پنج سال گذشته 50 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار نیپنا، ابراهیم بازیان، مدیرعامل شرکت شستا، در چهاردهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی که امروز ( دوشنبه 11 اردیبهشت ماه) در مرکز همایش های بین المللی صدا وسیما در حال برگزاری است، در پنل برنامه های توسعه، نقشه راه توسعه زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی ایران، گفت: اولین مجموعه پتروشیمی کشور در سال 1334 در استان فارس تاسیس شد و امروز ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران به 92 میلیون تن رسیده است که قرار است تا پایان سال 1402 این میزان به 95 میلیون تن برسد.

وی افزود: از نظر ما به عنوان یکی از فعالین صنعت پتروشیمی، این ظرفیت در یک چشم انداز میان دست قابل افزایش به یک ونیم تا دو برابر است تا بتواند توسعه متوازن در بخش های بالادست، میان دست و پایین دست را به همراه داشته باشد.

بازیان با اشاره به ظرفیت های بالقوه و بالفعل صنعت نفت ایران افزود: با یک برنامه ریزی استراتژیک می توانیم موقعیت خود را در منطقه ونظام بین الملل بهبود ببخشیم که این مهم بدون نگاه تحولی مبتنی بر تنظیم یک سند جامع که به وضوح تکلیف فعالین را در همه سطوح فراهم کند، امکان پذیر نخواهد بود.

مدیرعامل شرکت شستا زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی ایران را یکی از مهمترین زنجیره های ارزش در جریان تولید کشور دانست و افزود: برای اثرگذاری در زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی نیازمند بازطراحی معماری این بخش در عرصه تولید هستیم تا بتوانیم با تکیه بر توانمندی های خود مبتنی بر فرصت های پیش رو حرکت کنیم.

بازیان با اشاره به برخی از چالش هایی که صنعت پتروشیمی ایران هم اکنون با آن روبه رو است، ادامه داد: باید بیش از پیش به رفع این چالش ها اقدام کنیم چرا که این صنعت یک صنعت ارزش آفرین در کشور است.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی ایران در اوج تحریم ها به کمک اقتصاد ایران آمد گفت: این صنعت در پنجسال اخیر بیش از 50 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشت که 80 درصد از این میزان به زنجیره ارزش اقتصادی کشور برگشت که همه اینها حاکی از موثر بودن صنعت پتروشیمی برای اقتصاد ایران است.

مدیرعامل شستا با تاکید بر توجه بیش از پیش به بازار سرمایه و همچنین مشارکت همگانی برای توسعه طرح های پتروشیمی ادامه داد: در حال حاضر 24 درصد بازار سرمایه کشور منهای هلدینگ ها به صنعت پتروشیمی اختصاص یافته است. از این رو هر گونه برنامه استراتژیک بدون توجه به مشارکت در سطوح مختلف بی تاثیر است.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی