وزیر نفت:

چند طرح پتروشیمی به ظرفیت 3 میلیون تن به بهره برداری می رسد

چند طرح پتروشیمی به ظرفیت 3 میلیون تن به بهره برداری می رسد
(چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳) ۱۲:۰۰

وزیر نفت گفت: ظرف چند هفته آینده ۲۳ پروژه کلان به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار به بهره برداری می رسد که پتروشیمی‌های آماده بهره‌برداری از جمله آنهاست و می‌توانند تا ۳ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ما بیفزایند.

به گزارش نیپنا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، نهم خرداد) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شهید رئیسی مطالبات، خواسته‌ها و پیگیری‌هایی از صنعت نفت به‌ویژه پروژه‌هایی داشتند که در چند دوره قبل مغفول مانده بود، گفت: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به جمع‌آوری گازهای مشعل، افزایش ظرفیت تولید مجتمع‌های پتروشیمی‌ به‌ویژه در زمینه صنایع تکمیلی، احداث خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی و اجرای قانون هوای پاک اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به پروژه‌هایی که به بهره‌برداری خواهد رسید،‌ وزارت نفت دولت سیزدهم افزون بر پروژه‌های کلان از جمله افزایش تولید و صادرات نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی، جلوگیری از خام‌فروشی و احداث پتروپالایشگاه‌ها، در زمینه صنایع تکمیلی و پایین‌دستی نیز موفقیت‌های شایانی به‌دست آورده است.
وزیر نفت تصریح کرد: ظرف چند هفته آینده این آمادگی را به‌منظور بهره‌برداری از ۲۳ پروژه کلان به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار داریم که پتروشیمی‌های آماده بهره‌برداری از جمله آنهاست و می‌توانند تا ۳ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ما بیفزایند.
اوجی ادامه داد: بهره‌برداری از ۴۶۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی را هم خواهیم داشت. هم‌اکنون حمل فرآورده‌های نفتی به مبادی مصرف با نفتکش‌های جاده‌پیما انجام می‌شود که جمع‌آوری این نفتکش‌ها به مدد بهره‌برداری از این خطوط مزایای فراوانی دارد.
وی اظهار کرد: تا پایان امسال بهره‌برداری از هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی را خواهیم داشت که البته تا چند هفته آینده نزدیک به ۴۶۰ کیلومتر آن بهره‌برداری خواهد شد.
وزیر نفت گفت: در سفری هم که شهید رئیسی قرار بود حضور داشته باشند موضوع بهره‌برداری از طرح‌های کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی پالایشگاه تبریز و احداث خط لوله ۲۲۲ کیلومتری انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز - خوی - ارومیه بود که با احداث آن، ۵ تا ۶ هزار نفتکش جاده‌پیما جمع‌آوری می‌شود و این موضوع توأمان بر کاهش آلودگی هوا و تصادف‌های جاده‌ای اثرگذار است.
اوجی اظهار کرد: از دیگر پروژه‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسند احداث خطوط انتقال گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار و جمع‌آوری ۴ میلیون مترمکعب گازهای مشعل است.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

لوگو-پیام پترو

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی

شرکت ملی صنایع پتروشیمی